Svjetska banka predstavila rezultate studije „Subnational Business Ready u Europskoj uniji“ za grad Osijek za 2024.

Objavljeno: 10.12.2024

Svjetska banka u Hrvatskoj predstavila je rezultate studije „Subnational Business Ready“ (Regionalni B-READY) koja je detaljno, na temelju podataka, analizirala poslovna okruženja na lokalnoj razini kako bi se potaknule reforme javnih politika koje promiču uravnotežen i uključiv gospodarski rast, otvaranje novih radnih mjesta i osiguranje održivosti.

Na temelju analize ključnih događaja životnog ciklusa poduzeća, kao što su Pokretanje poslovanja, Mjesto poslovanja (dozvole za gradnju, okolišne dozvole i prijenos vlasništva), Komunalne usluge (električna energija, vodne usluge i internet), Rješavanje sporova i Insolventnost poduzeća, u izvješću se daju smjernice za poboljšanje administrativnih procesa i regulatornih okvira koji izravno utječu na poduzeća na lokalnoj razini u pet hrvatskih gradova: Osijeku, Rijeci, Splitu, Varaždinu i Zagrebu.

Rezultati studije za pet hrvatskih gradova predstavljeni su u Zagrebu, 09. prosinca u uredu Svjetske banke u Hrvatskoj na kojem su sudjelovali predstavnici gradova, dok je, uime Grada Osijeka, predstavljanju nazočila zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković. Tim događajem je omogućena razmjena iskustava između gradova, ali i sa Svjetskom bankom u Hrvatsko, na čelu s Jehanom Arulpragasamom, direktorom Ureda Svjetske banke za Hrvatsku.

U utorak, 10. prosinca, predstavnici Svjetske banke u Hrvatskoj, na čelu s Julienom Vilquinom, starijim specijalistom razvoja privatnog sektora i voditelj projekta za Hrvatsku, održali su predstavljanje rezultata za Osijek u Gradskoj upravi Grada Osijeka. Tom prilikom ih je primila zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković koja je zajedno s pročelnicama Upravnih odjela za gospodarenje imovinom i vlasničko-pravne odnose, za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliš te za gospodarstvo analizirala predstavljene podatke i rezultate s ciljem stvaranja razmjene dobre prakse.

„Drago nam je da smo ovdje kako bismo prezentirali rezultate vezane za istraživanje na kojima radimo zajedno sa Svjetskom bankom, još od kraja prošle godine, vezano za gospodarsku situaciju u gradu Osijeku gdje se analizirao cijeli poslovni ciklus razvoja naših tvrtki i poduzeća i gdje je sve uspoređeno i s ostalim gradovima kao što su Rijeka, Zagreb, Split i Varaždin. Moram reći da smo iznimno zadovoljni obzirom da je ovo istraživanje bilo vrlo opsežno u sklopu vrlo relevantne metodologije koja se koristi na području cjelokupne EU. Osim Hrvatske, paralelno su se istraživali i uspoređivali jednaki parametri i u drugim zemljama, što je nama, kao Gradu Osijeku, od velikog značaja. Te druge zemlje gdje su istraživanja provedena su Bugarska, Slovačka, Rumunjska, Mađarska, što je nama važno zbog novih investitora i to su lokacije koje su nama uvijek veliki konkurenti.“, rekla je zamjenica Crnković.

Dodala je kako se Osijek razvio od zadnjeg istraživanja Svjetske banke iz 2018. godine te je rastao u svim segmentima – od osnivanja tvrtki, kroz razvoj imovinskih i pravnih odnosa, izdavanja građevinskih dozvola, te rješavanja sporova, a Osijek se pokazao kao vrlo atraktivna poduzetnička sredina. Također, u usporedbi s drugim gradovima u Hrvatskoj, Osijek drži vrlo visoko mjesto pa je, po analiziranim parametrima, bolji i od glavnog grada Hrvatske, ali i od puno većih gradova nego što je to Osijek.

„Procijenili smo kvalitetu i učinkovitost poslovnih usluga koje su dostupne u pet gradova u Republici Hrvatskoj: u Osijeku, Varaždinu, Rijeci, Zagrebu i Splitu. Cilj projekta je zapravo bio osigurati kvalitetne podatke kako bi oni, koji donose politike na lokalnoj razini, mogli imati dobar temelj za donošenje odluka temeljenih na konkretnim rezultatima jer želimo identificirati dobre prakse koje se provode u jednom dijelu zemlje i primijeniti ih i na druge dijelove. 2018. godine provedena je zadnja ovakva studija i grad Osijek zabilježio je, u odnosu na to vrijeme, poboljšanje po pitanju svih ocijenjenih kriterija. U ovom istraživanju utvrđeno je da je Osijek najbrži grad po pitanju prijenosa vlasništva po pitanju spajanja na električnu mrežu i po pitanju spajanja na vodnu mrežu. Želimo pohvaliti ove trajne napore na unapređenju poslovne klime u gradu Osijeku.“, zaključio je Julien Vilquin iz Svjetske banke.

Studija je provedena pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske i financirana sredstvima Glavne uprave Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku te je dio veće serije studija koja dosad uključuje 12 država članica Europske unije.

Više informacija o studiji možete pronaći na https://www.worldbank.org/en/businessready/subnational/economy/croatia

Skip to content