Počeli radovi na gradnji novog putničkog terminala Zračne luke Osijek
Objavljeno: 13.05.2025
U Zračnoj luci Osijek u utorak su započeli radovi na rekonstrukciji i proširenju putničkog terminala, projektu vrijednom više od 14 milijuna eura, koji predstavlja jednu od najvećih kapitalnih investicija u prometnu infrastrukturu istočne Hrvatske.
Novi putnički terminal osigurat će suvremene uvjete za putnike, povećati kapacitete te unaprijediti sigurnost i operativnu učinkovitost zračne luke.
Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić izrazio je zadovoljstvo početkom radova, naglasivši važnost ovog projekta za razvoj grada i regije.
– Ova investicija značajno će unaprijediti sigurnost i interijer terminala, što će privući i nove putnike. Od 2021. godine do projekcije za 2025. godinu očekuje se pet puta veći broj putnika – s oko 10 000 na čak 50 000. To nas izuzetno raduje – poručio je gradonačelnik Radić.
Podsjetio je kako do 2021. godine, kada je preuzeo dužnost gradonačelnika, iz Osijeka nije prometovala niti jedna međunarodna zračna linija te kako su tada zatečeni i određeni dugovi, ali su, u suradnji s tadašnjim županom Anušićem, podmirene obveze Zračne luke te uvedene dvije međunarodne linije – prema Londonu i Münchenu – kao i PSO letovi prema Zagrebu, Puli, Dubrovniku, Zadru i Splitu.
Dodao je kako se s proširenjem putničkog terminala očekuje još veći broj putnika, a Grad iz godine u godinu bilježi rekordne turističke rezultate.
– Osim ulaganja u zračnu luku, obnovili smo i zgradu željezničkog kolodvora, u tijeku su radovi na luci za rasute terete, a uskoro očekujemo i otvaranje dionice koridora 5c. Osijek raste i ide naprijed – poručio je gradonačelnik Radić.
Saborska zastupnica Nataša Tramišak naglasila je važnost projekta za gospodarski razvoj regije.
– Zračna luka Osijek međunarodnog je karaktera, a rekonstrukcija terminala omogućit će ispunjavanje svih uvjeta Schengena. U 2024. godini luka je zabilježila više od 45 000 putnika, što potvrđuje rast prometa i otvara perspektivu daljnjeg gospodarskog i turističkog razvoja Osijeka i Osječko-baranjske županije. Vjerujem da će završetkom radova porasti broj putnika, dolazaka i novih međunarodnih linija – kazala je Tramišak.
Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije čestitao je svim sudionicima projekta i istaknuo njegov značaj za prometnu povezanost regije.
– Znamo što zračna luka i zračni promet znače za Osječko-baranjsku županiju, Grad Osijek i istok Hrvatske. Ovaj projekt dodatno će ojačati gospodarstvo i turizam koji zadnjih godina potičemo i razvijamo, a izvođačima želimo uspješan rad i poštivanje rokova, kako bismo se uskoro ponovno okupili na otvorenju novog terminala – istaknuo je Lukić.
Direktor Zračne luke Osijek Tihomir Pejin istaknuo je kako je riječ o investiciji koju se dugo čekalo te zahvalio svim partnerima i dionicima na podršci.
– Ovo je velika kapitalna investicija koju smo dugo čekali, vrijednosti preko14 milijuna eura, sa snažnom financijskom podrškom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Osječko-baranjske županije i našeg Grada Osijeka. Rekonstrukcija terminala bit će energetska, ekonomska, estetska, sigurnosna i operativna nadogradnja postojećeg objekta, što će našim putnicima donijeti veću udobnost, sigurnost i brži protok kroz terminal – naglasio je Pejin.
Najavio je da će se površina terminala povećati sa sadašnjih 2173 na 2730 četvornih metara te da će biti izgrađena nova nadstrešnica dimenzija 50 x 8 metara. Planirano je i povećanje broja check-in pultova s tri na šest, kao i uvođenje nove, visokokapacitirane linije za sigurnosnu kontrolu prtljage, čime će se ubrzati svi procesi unutar terminala.
– Zahvaljujem svima koji su uključeni u ovaj projekt, jer zajedničkim snagama razvijamo zračni promet i našu zračnu luku u Osijeku. Uvjeren sam da ćemo do kraja ožujka iduće godine zajedno otvoriti novi terminal, na ponos svih građana Osijeka, Osječko-baranjske županije i cijele Slavonije – zaključio je Pejin.
Radovi na terminalu trajat će 14 mjeseci, tijekom kojih će Zračna luka Osijek cijelo vrijeme biti otvorena za promet. Obuhvaćaju unutarnje uređenje, prilagodbu Schengenskim standardima, rekonstrukciju fasade, izgradnju vanjske nadstrešnice te reorganizaciju prostora za graničnu kontrolu i sigurnosni pregled putnika. Završetak se očekuje do proljeća 2026. godine.
Sadržaj (tekst, fotografije, video) objavljen na službenim kanalima Grada Osijeka može se slobodno koristiti uz obvezno navođenje autora