Osijek nastavlja s razvojem zelene infrastrukture, na redu obnova Srednjike

Objavljeno: 23.07.2020

U okviru projekta GReENERGY, Grad Osijek obnavlja zgradu Srednjoškolskog igrališta, postavlja na nju zeleni krov, te gradi fotonaponsku elektranu snage 93 kW.

Projekt je to koji je koncentriran na ublažavanje posljedica klimatskih promjena na život u urbanim sredinama i svakodnevicu u gradovima, ističe zamjenica gradonačelnika Osijeka Žana Gamoš, dodajući da je Gradu cilj ostvariti energetske uštede u javnim zgradama i postići što veću energetsku učinkovitost koristeći obnovljive izvore energije.

Radovi vrijedni 2,2 milijuna kuna obuhvaćaju postavljanje zelenog krova površine 160 metara kvadratnih, zamjenu stolarije i rasvjete unutar objekta, te izgradnju fotonaponske elektrane koja će opskrbljivati zgradu ali i rasvjetu na igralištu. Izvodit će ih osječke tvrtke Iver i Solaris pons, i predviđaju da će sve završiti u roku od 180 dana.

Grad Osijek ovim projektom računa na minimalno 60 posto uštede električne i toplinske energije, a prema riječima Srećka Kukića, specijalista za pripremu i provedbu razvojnih projekata Grada Osijeka, dosad je već postavljeno preko 300 kW fotonaponskih elektrana, djelomično na osnovne škole i dječje vrtiće, a djelomično na športske objekte. I jedni i drugi, kaže Kukić, koriste energiju iz elektrana, dok višak energije predaju u mrežu.

– Ovo je jedan od niza projektata koje radimo u sklopu zelene infrastrukture, a sa zelenim krovom, osim uštede energije, želimo postići i obnovu prirodnih staništa u urbanim sredinama, dodaje Kukić opisujući projekt kojega će, prema najavi izv.prof.dr.sc. Hrvoja Krstića, pratiti i osječki Građevinski i arhitektonski fakultet.

Profesor Krstić ocjenjuje ga projektom velikog potencijala u pogledu smanjenja urbanih toplinskih otoka u velikim gradovima, a u sklopu njega promatrat će i mikroklimatske uvjete u zgradi i oko nje.

Inače, fokus cijeloga projekta GReENERGY je ozelenjivanje gradova, te razvoj i promoviranje energetske učinkovitosti i održivog urbanog životnog prostora u pograničnim gradovima Hrvatske i Srbije. Vrijedan je gotovo 1,4 milijuna eura, a sufinancira ga Europska Unija preko Interreg-IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija, i to u iznosu od 85 posto.

Skip to content